Olimpiada 2012: Reactia la care nu te asteptai. Vezi ce a spus Nadia dupa ce arbitrul i-a luat medaliile Catalinei la sol si la barna

Catalina Ponor a cucerit medalia de argint in finala de la sol, fiind singura gimnasta din Romania care a reusit sa urce pe podium in ultima zi a intrecerilor pe aparate.

Romanca ar fi putut sa-si mai adauge in palmares inca o medalie olimpica, insa contestatia depusa de Alexandra Raisman, in competita de la barna, a facut ca ierarhia sa se schimbe, iar Catalina sa coboare pe locul patru desi avea acelasi punctaj ca al americancei. Departajarea s-a facut la punctajul de la executie al celor doua sportive: 8.766 (pentru Raisman), fata de 8.466 (pentru Ponor).

Campioane de mici. De la ce varsta pot incepe fetitele sa practice gimnastica

Imediat dupa incheierea finalei de la barna, Nadia Comaneci a postat un mesaj pe twitter, afirmand ca ambele gimnaste ar fi trebuit sa urce pe podium. "Trebuia sa se dea doua medalii de bronz", a spus aceasta, facand referire la departajarea realizata intre cele doua gimnaste.

Nu acelasi lucru s-a intamplat dupa concursul de la sol, atunci cand Alexandra Raisman a devenit campioana olimpica, in timo ce Catalina Ponor a cucerit medalia de argint. Desi a prezentat un exercitiu perfect, romanca a fost nevoita sa se multumeasca cu locul secund, ea avand un exercitiu mai usor din punct de vedere al dificultatii.

Impresionati de perfectiunea cu care si-a prezentat exercitiul, publicul a huiduit minute in sir in momentul in care a fost afisata nota Catalinei, iar reactiile aparute pe conturile de socializare au fost toate in favoarea romancei. "Catalina Ponor a fost fenomenala. Mai buna decat Raisman", "Aly a fost foarte buna la sol, dar serios, Catalina merita aurul", au fost doar cateva dintre mesajele postate pe twitter.

De aceasta data, Nadia nu a mai fost de partea sportivelor noastre. "Degeaba ne suparam, per total, americancele au avut evolutii mai bune decat romancele", a fost mesajul gimnastei din Romania.