Alex Velea insusi a tinut sa risipeasca toate aceste zvonuri, vorbind despre Smiley ca despre "fratele lui", precizand ca au in spate o poveste lunga, "care nu se incheie".
Intr-un interviu citat de Libertatea, Velea spune ca destinul a jucat un rol important in ceea ce priveste apropierea de Smiley.
"Tine foarte mult si de destin, de omul potrivit la locul potrivit. De ce zic asta? Pentru ca am stat o perioada destul de lunga pe bara, nu am facut nimic, decat speram sa ma sune la un moment dat sa-mi zica: "Hai sa facem aia." Ziua aia intarzia sa apara, dar la un moment dat m-am dus in vacanta la Costinesti. Ne-am dus la un club mai devreme decat incepea programul normal. Simplu inca era la probele de sunet. L-am vazut pe Smiley, ne-am salutat si am ramas sa vorbim. Si atunci am facut primele planuri cu ce o sa faca Alex Velea", a rememorat el inceputul colaborarii sale cu Smiley.